Blisko 95 stopni Celsjusza wynosi temperatura wody, do jakiej dowiercono się w Koninie. Daje to możliwość wykorzystania energii wód geotermalnych do celów rekreacyjnych, balneologicznych bądź energetycznych.
Wiercenia na wyspie Pociejewo w Koninie rozpoczęto w końcu września minionego roku. Do pierwszego poziomu wodonośnego w kredzie dolnej wiertła dotarły w listopadzie. Na głębokości 1620 metrów woda miała temperaturę 620C i mineralizację 40 gram w litrze. J ej zasoby określono jako bardzo duże, pozwalające na wydobycie od 300 do 500 m3 na godzinę. 1000 metrów niżej dowiercono się do wody o temperaturze 94,7 stopni Celsjusza.
- Temperatura wody jest wyższa niż oczekiwaliśmy. Bogatszy jest także jej skład mineralny – mówi Tadeusz Neczyński, prezes zarządu Geotermia Konin Sp. z o.o. - Wstępne badania wykazały, że jest to wysoko zmineralizowana solanka chlorkowo-sodowa zawierająca szereg pierwiastków i mikroelementów. Spełnia wszelkie kryteria wód stosowanych do celów leczniczych. To jedne z najlepszych parametrów w Polsce.
Warunkiem koniecznym eksploatacji zasobów geotermalnych jest wykonanie drugiego odwiertu w odległości co najmniej 800 m od pierwszego, do którego wykorzystane już wody będą z powrotem zatłaczane, by mogły znów się ogrzać w warstwie wodonośnej. Wniosek o dofinansowanie tego odwiertu i budowy ciepłowni geotermalnej złożony został do Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Temperatura wody oraz jej skład stwarzają możliwość szerszego jej wykorzystania niż początkowo planowano – dodaje prezes T. Neczyński. – Oprócz celów rekreacyjnych i leczniczych widzimy możliwość wykorzystania wody dla celów grzewczych i produkcji energii elektrycznej, przede wszystkim na potrzeby obiektów, które na Pociejowie powstaną. Myślimy między innymi o parku zdrojowym, tężni, centrum rehabilitacji. Zakładamy, że część inwestycji zrealizowana będzie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Odwiert kosztował 15 milionów złotych. Połowa pieniędzy pochodziła z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Resztę wyłożyło miasto, które wraz z pięcioma spółkami miejskimi jest udziałowcem Geotermii.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/baseny-uzdrowisko-elektrownia